Dieta bezglutenowa

Dieta bezglutenowa to rozwiązanie, które zyskuje coraz więcej zwolenników. Mimo, że jadłospis tego typu jest dosyć trudny w stosowaniu, to chętnych na bezglutenowe posiłki jest naprawdę wielu.

Dieta bezglutenowa polega na wykluczeniu produktów zawierających gluten. Choć wydawać by się to mogło proste, to w wielu przypadkach mamy do czynienia z tzw. ukrytym glutenem, co czyni tę dietę nieco bardziej wymagającą.

Dieta bezglutenowa – dla kogo?

Przede wszystkim bezglutenową dietę stosują osoby, których organizm wykazuje reakcje alergiczne na gluten. Ponadto, stosowana jest przez jednostki borykające się z celiakią – chorobą o charakterze autoimmunologicznym.

Warto zauważyć, że alergia pokarmowa w wielu przypadkach wraz z biegiem czasu ustaje. Dlatego też bezglutenowe jadłospisy nie muszą być stosowane przez całe życie.

Dieta bezglutenowa – co można jeść?

Przede wszystkim, w diecie bezglutenowej mogą się znaleźć produkty z mąki kukurydzianej, sojowej, gryczanej oraz ryżowej. Ponadto, swobodnie można konsumować amarantusa, produkty z prosa czy komosy ryżowej. Wszystkie wyżej wymienione produkty są wolne od glutenu.

Dodatkowo, jadłospis może zawierać: kaszę jaglaną, ciecierzycę, sezam, siemię lniane, soczewicę oraz nasiona słonecznika.

Przed wyborem konkretnego produktu należy zobaczyć, czy nie ma on w składzie glutenu. Mimo, że są to produkty bezglutenowe to na skutek np. mielenia w tym samym młynie, może pojawić się informacja o śladowych ilościach niepożądanej substancji.

Dieta bezglutenowa – na co uważać?

Stosując dietę bezglutenową należy uważać na wszelkiego rodzaju produkty gotowe: zupy w proszku, sosy, ryby w puszkach czy wyroby garmażeryjne. Gluten pełni w tych produktach jest odpowiedzialny za odpowiednią konsystencję dania.

Ponadto, należy uważać na produkty zawierające glutaminian sodu, gdyż może on być źródłem niepożądanego glutenu. Dodatkowo, ta substancja może znajdować się w kolorowych alkoholach, płatkach owsianych, lodach, jogurtach oraz napojach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *