Wpływ diety na skład i budowę ciała

Tempo życia bezustannie wzrasta. Gonimy za pieniędzmi i marzeniami zapominając o kluczowych elementach dla naszego zdrowia. Często na skutek wspomnianej pogoni jemy nieregularnie i niezdrowo. Warto jednak zastanowić się nad swoją dietę. Wszak, konsekwencje złego odżywiania mogą być naprawdę bardzo poważne.

Dlaczego dieta jest tak ważna?
Ktoś mądry powiedział kiedyś, że „jesteśmy tym, co jemy”. Trudno się z tym niezgodzić. Wszak, nasza dieta znajduje bezpośrednie przełożenie na naszym wyglądzie, zdrowiu czy samopoczuciu. Jedząc niezdrowo – zarażamy tym organizm, jedząc zbyt obficie – zwiększamy masę ciała i w końcu jedząc nieregularnie – destabilizujemy pracę układów wewnętrznych.

Czym grozi nieodpowiednie i niezdrowe odżywianie?
Nieregularna, niezdrowa dieta to ogromne zagrożenie dla naszego zdrowia i wyglądu.

Kilkumiesięczne zaniedbania mogą skutkować nawet kilkunastoma kilogramami więcej. Jakie to ma przełożenie na zdrowie? Ogromne! Otyłość doprowadza bowiem do miażdżycy, nadciśnienia tętniczego, zawałów serca i nowotworów. Czy chcesz tak ryzykować?

Zdrowe odżywianie, czyli…
Poprzez termin „zdrowe odżywianie” wiele osób rozumie owoce, warzywa i wszystko to, co naturalne. Jest w tym coś prawdziwego, ale nie to jest najistotniejsze. Wszak, wiele modyfikowanych produktów jest równie zdrowych.

Kluczem do sukcesu w przypadku zdrowego odżywiania jest:

  • Odpowiedni bilans diety – powinien być opracowany w oparciu o zapotrzebowanie energetyczne generowane przez daną jednostkę. Uwzględniać musi również niedobory/nadmiary oraz aktualną wagę.
  • Regularność – posiłki powinny być dostarczane o stałych porach, najlepiej w równych odstępach czasu. Ich ilość powinna być równa 5-7 w myśl zasady – częściej, ale w mniejszych porcjach.
  • Nawadnianie organizmu – ilość dostarczanych płynów w ciągu jednej doby powinna być nie mniejsza niż 2-3 litry.
  • Pro-zdrowotność – dietę warto uzupełnić w suplementy lub tzw. superfoods (super żywność). Takie produkty jak błonnik, chlorella czy spirulina mogą okazać się lekiem na „całe zło”.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *