Chrapanie u dzieci

Chrapanie to dolegliwość, która bardzo często jest ignorowana. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że może doprowadzić do naprawdę poważnych konsekwencji zdrowotnych. Dlatego też, bardzo ważna jest szybka diagnoza i leczenie tejże przypadłości.

To akustyczne zjawisko pojawia się również u najmłodszych. Dzieci bardzo często padają ofiarami dolegliwości przyczyniających się do wystąpywania chrapania.

Chrapanie u dzieci – jakie przyczyny?

Przyczyn występowania chrapania jest kilka. Niektóre z nich ustępują samoistnie, pozostałe wymagają leczenia (w różnych formach). Do najczęściej występujących przyczyn chrapania zaliczamy:

  • alergie
  • niedrożność nosa
  • przerośnięty migdał
  • wiotkość krtani
  • krzywa przegroda nosowa
  • przeziębienie

Należy mieć na uwadze, że każdą z przyczyn leczyć należy u podstaw – tj – u źródła problemu. W przeciwnym przypadku efekt „braku chrapania” będzie utrzymywał się bardzo krótko.

Chrapanie u dzieci – jak leczyć?

Jeśli chrapanie jest wynikiem alergii to przede wszystkim należy możliwie jak najszybciej ustalić na co organizm dziecka reaguje uczuleniem, a następnie wykluczyć element z życia.

Niedrożność nosa spowodowana urazami lub przypadłościami wrodzonymi leczona jest chirurgicznie u dzieci, które przekroczyły trzeci rok życia. Podobnie jest z przerośniętym migdałem, który może zostać usunięty w odpowiednim wieku.

Z kolei wiotkość krtani to przydłość, która zazwyczaj przechodzi samoistnie, ale mimo to, niezbędna jest diagnoza lekarza. Wszakże, to przypadłość, która może doprowadzać do duszności i problemów z oddychaniem.

Niezwykle istotne jest również to, aby zadbać o komfort podczas snu – wygodny materac, poduszka, czy odpowiednia temperatura w pokoju dziecka to bardzo ważne elementy. Istotnym jest również to, aby dziecko spało w pozycji bocznej. W leżeniu na wznak, język opada ku dołowi, co może utrudniać oddychanie i powodować chrapanie.

Pamiętaj: chrapania nie należy ignorować w żadnym wieku. Nieleczenie tej przypadłości może mieć naprawdę katastrofalne skutki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *