Jak radzić sobie z bezsennością?

Bezsenność to problem, który może dotyczyć nawet co trzeciego Polaka. Trudności z zasypianiem, kłopoty z płytkim snem, ciągłe przebudzanie się w środku nocy – to niezwykle uciążliwe dolegliwości. Zobacz, co zrobić by się ich pozbyć.

Powiedz „nie” tabletkom nasennym

Tabletki nasenne powinny stanowić ostateczność. Mogą działać uzależniająco, co w praktyce oznacza, że zasypianie w przyszłości bez udziału silnych środków może stać się niemożliwe. W wielkim skrócie – tabletki nie docierają do źródła problemu, a jedynie działają objawowo, co może dodatkowo spotęgować problem. Dlatego też, powiedz „nie” tabletkom nasennym i wykorzystaj naturalne metody na bezsenność.

Naturalne sposoby na problemy ze snem

Zdecydowanie rozsądniej jest wykorzystywać naturalne metody na problemy ze snem. Czynników kształtujących bezsenność jest mnóstwo. W szczególności powinnaś/powinieneś zadbać o:

  • Zmianę nawyków żywieniowych – odżywianie ma ogromny wpływ na funkcjonowanie naszego organizmu, także na sen.
  • Wzmożenie aktywności fizycznej – ruch poprawia ukrwienie, zwiększa wydolność układu oddechowego, doprowadza do zmęczenia, które może ułatwiać zasypianie.
  • Poprawa komfortu snu – zarówno materac, jak i poduszka to elementy, które musisz wymienić na nowsze i dostosowane do Twoich potrzeb.
  • Przygotowanie sypialni – odpowiednia temperatura i wilgotność w pomieszczeniu w którym śpimy to absolutny priorytet.

Na bezsenność wpływ mogą mieć także używki (np. spożywanie alkoholu przed snem, palenie papierosów) oraz zbyt duża ilość pobudzaczy takich jak kawa i/lub energy drinki.

Proces powrotu do normalności – jak długo trwa?

Niestety, powrót do „zdrowia” trochę trwa. Problemy ze snem mogą utrzymywać się nawet kilka tygodni po wprowadzeniu zasad zdrowego trybu życia. Nie mniej jednak – jeśli nasz organizm nie jest osłabiony, to należy właśnie w naturalny sposób walczyć z bezsennością.

Stosowanie silnych leków dopuszczalne jest tylko i wyłącznie w przypadku, gdy objawy bezsenności są niezwykle silne i uniemożliwiają regenerację sił.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *