Menopauza po 40

Okres przekwitania, zwany też klimakterium to okres w życiu kobiety, który rozpoczyna się w okolicach 40-tki. Wówczas to ustaje miesiączkowanie i płodność kobiety. W organizmie zachodzi do wielu zaburzeń hormonalnych, które objawiają się w postaci różnych objawów.

Menopauza – pierwsze objawy

Zaburzenia w produkcji progesteronu i estrogenów sprawia, że organizm kobiety reaguje w bardzo specyficzny sposób. Następujące objawy pojawiają się jako pierwsze:

Męczliwość – spada ogólna wytrzymałość organizmu. Pojawia się zmęczenie, które towarzyszy kobiecie całymi dniami.

Ustanie/Zaburzenie miesiączkowania – termin „menopauza” oznacza zaprzestanie miesiączkowania. Początkowo może objawiać się brakiem regularności, spóźnianiem się, by następnie całkowicie ustać.

Bezsenność – mimo dużego zmęczenia organizmu mogą pojawić się problemy ze snem. Trudy zasypiania i płytkiego snu zazwyczaj zwalcza się tabletkami nasennymi.

Huśtawka nastrojów – kobieta jest rozdrażniona, a jej nastrój ulega licznym wahaniom.

Tycie – przybieranie na wadze jest powszechnie zauważalną zależnością.

Menopauza – diagnoza

Wiele powyższych objawów bardzo często pojawia się przy ciąży, dlatego też aby wykluczyć taką ewentualność warto zrobić test ciążowy. Kobiety niezwykle często mylą menopauzę z ciążą, a przecież nawet w takim wieku wielu kobiet posiada zdolność rozrodczą.

Od pewnego czasu w aptekach znaleźć można specjalne testy na menopauzę. Działają one podobnie do testów ciążowych, a ich skuteczność oceniana jest bardzo wysoko.

Menopauza – leczenie, profilaktyka

Menopauzy samej w sobie nie można wyleczyć. Jest jednak możliwość znacznego ograniczenia skutków ubocznych. Leczenie zależy od objawów, a podejmuje się je w momencie, gdy utrudniają one codzienne funkcjonowanie.

Profilaktykę można zaczynać na kilka lat przed menopauzą, a polega ona na utrzymaniu organizmu w nienagannej kondycji. Zdrowe odżywianie, aktywność fizyczna – to wszystko ma wpływ na przeżywanie okresu klimakterium.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *