Objawy klimakterium

Klimakterium określane również jako okres menopauzalny, to uciążliwy okres w życiu kobiety. Przed menopauzą (ustaniem miesiączkowania) dochodzi do bardzo dużych zmian w organizmie kobiety, które w zdecydowanej większości wywoływane są przez zmiany o charakterze hormonalnym.

Klimakterium – jak rozpoznać?

Liczne objawy klimakterium mogą sugerować kobiecie, że znajduje się w okresie okołomenopauzalnym. Warto jednak przeprowadzić dokładne badania lub chociażby dokonać testu menopauzalnego (dostępne w każdej aptece). Wszakże, objawy klimakterium mogą przypominać chociażby ciążę.

Objawy klimakterium

Podczas tego specyficznego okresu, dochodzi do licznych zmian. Najbardziej charakterystyczne to:

  • zimne poty
  • uderzenia gorąca
  • nadmierne tycie (wzmożony apetyt)
  • męczliwość i brak mobilizacji do podejmowania działania
  • huśtawka nastrojów
  • zaburzenia miesiączkowania
  • zmiany skórne (trądzik, cellulit, łupież)

Siła konkretnych objawów jest różna i zależy od konkretnego przypadku. Czasami symptomy są na tyle słabe, że kobieta nawet nie jest świadoma, że właśnie następuje przekwitanie organizmu. Istnieją jednak przypadki w których objawy są na tyle silne, że uniemożliwiają normalne funckjonowanie.

Profilaktyka i leczenie menopauzy

Menopauza zwykle pojawia się w wieku około 40-50 lat, co oznacza, że można się jej spodziewać. Kobietom, którym blisko do tego wieku zaleca się zmienę trybu życia na zdrowszy, celem ograniczenia nasilenia objawów klimakterium. Do działań profilaktycznych zaliczamy: zmianę nawyków żywieniowych, wzmożenie aktywności fizycznej, suplementację (kompleksy witaminowo-mineralne), rezygnacją z używek (alkohol, papierosy), dodatkowe zabiegi pielęgnacyjne, relaks.

Jeśli zaś chodzi o leczenie menopauzy to polega ono na łagodzeniu objawów. W zaawansowanych przypadkach dochodzi do interwencji hormonalnej – tj. spożywanie hormonów w celu wyregulowania gospodarki.

Warto przy tym zauważyć, że menopauza może pojawić się także w młodszym wieku (tzw. przedwczesna menopauza), jej leczenie wyglądać może znacznie inaczej (inne przyczyny występowania zjawiska).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *