Plackowate łysienie głowy

Niezwykle nieestetyczne, wprawiające w kompleksy schorzenie skóry – łysienie plackowate. Obok łysienia androgenowego – najpopularniejszy typ wypadania włosów. Dotyka głównie osób młodych (ponad połowa pacjentów nie ukończyła 30 lat).

Choć ta choroba znana jest lekarzom od dawna, nadal nie udało się jednoznacznie stwierdzić co stanowi przyczynę. Medycy podejrzewają, że choroba ma charakter autoimmunologiczny, co zdaje się mieć potwierdzenie w tym, iż występuje wraz z wieloma przypadłościami o podłożu autoagresywnym (m.in: bielactwo, zapalenie jelita grubego, cukrzyca typ 1).

W dzisiejszej publikacji pragniemy przedstawić odpowiedzi na najpopularniejsze pytania dotyczące tej choroby

Łysienie plackowate – czy jest dziedziczne i zaraźliwe?

Łysienie plackowate uznaje się za chorobę dziedziczną (stwierdza się to u około 5-20% pacjentów). Nie jest to jednak choroba zaraźliwa, więc bez obaw można współżyć i korzystać ze wspólnej łazienki z osobą borykającą się z tą przypadłością.

Łysienie plackowate – czy włosy odrosną?

Średnio po 3-6 miesiącach włosy odrastają. Choroba ma jednak tendencje do nawracania, więc sam fakt ponownego wzrostu nie świadczy o rozwiązaniu problemu.

Początkowo włosy odrastają w nienaturalnym kolorze (jasny blond). Po około dwóch miesiącach ich barwa wraca jednak do normy.

Łysienie plackowate – czy można wyleczyć?

Choć medycyna nadal nie uporała się z tą chorobą i wciąż nie może serwować nam sprawdzonego, stuprocentowego rozwiązania, to pacjenci mogą stosować metody, które w licznych przypadkach rozwiązały definitywnie problem łysienia, a mianowicie:

  • minoksydyl
  • cyklosporyna
  • kortykosteroidy
  • fotochemioterapia
  • naturalne preparaty (np. Profolan)
  • krioterapia

Łysienie plackowate – jak rozpoznać?

Im wcześniej rozpoznamy chorobę, tym szybciej będziemy mogli rozpocząć leczenie. Najczęściej łysienie plackowate objawia się poprzez powstanie małego ogniska zapalnego (średnicy ok. 2-3 centymetrów) na skórze głowy. W następnym etapie w okolicy pierwszego ogniska pojawiają się kolejne, coraz większe plamy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *